Към съдържанието

Снимка

БТК с нови10кW предавателя DVB-T Ready

- - - - -

• Влезте в профила си за да пишете
5 отговора на тази тема

piratt

piratt

V.I.P

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 991 Мнения:
Българската телекомуникационна компания (БТК) е подписала договор с американския производител на на комуникационно оборудване "Харис" (Harris) за доставката на девет предаватели на телевизонен сигнал и на други четири за FM радиосигнали, съобщи доставчикът на корпоративния си сайт. Новите предаватели са част от програмата на БТК за модернизация на нейната телевизионна и радиоинфраструктура в България и прехода й от сегашната аналогова към цифрова по DVB-T стандарт, се казва още в пресинформацията на "Харис". Новите тв предаватели - Atlas, имат мощност от 10 киловата до 40 киловата, а Platinum Z10FM - 10 киловата. Всички те могат да работят и в цифрова среда и лесно могат да бъдат ъпгрейдвани. С помощта на местния си партньор "НюТек" (NewTek) "Харис" ще демонтира старите устройства и ще инсталира на тяхно място новите.

От БТК не съобщиха стойността на доставката, но обясниха, че компанията е купила от "Харис" два-три предавателя още през 2005 г. и че доставки ще има и през 2009 г. Договорът е свързан с цифровизацията на националната й мрежа, по която се излъчват програмите на БНТ и БНР. Мрежата е известна под съкращението НУРТС (Национално управление "Радио- и телевизионни станции").

Новината за сделката съвпадна по време с информацията, че телекомът се кани да продава не само имоти, но и НУРТС. "БТК вече разпродава мрежата си от радио- и телевизионни предаватели из страната и прави дю дилиджънс на обособени части от бизнеса си", съобщи за "Дневник" източник от регулатора, пожелал анонимност. Според експерти на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) много хора от НУРТС били съкратени, тоест БТК нямала интерес към нея.

От БТК обясниха, че са наели консултанти и в момента се прави анализ на мрежата, за да се реши дали да се продава, дали телекомът ще се кооперира с някого и какви са възможностите за инвестиции. За да излъчва в ефир радио- и телевизионни програми, БТК разполага с над 600 ретранслатора и предаватели. Компанията е собственик освен на съоръженията и на точките, от които излъчва.

Лицензът за честотите обаче се държи от БНТ и БНР. "БТК е собственик на 94% от мрежата на националното радио и значителна част от субсидията ни отива за такси за съоръженията", каза за "Дневник" шефът му Валерий Тодоров, според когото държавата е абдикирала от НУРТС. Електронната медиа е успяла да купи и монтира само 4-5 собствени предавателя. Тодоров смята, че оператор на мрежата трябва да бъде държавната агенция. И двата регулатора обаче казват, че мрежата е собственост на частна компания и те не могат да се месят.
dBox2 Master

jika 64

jika 64

Вече знам къде се намирам...

• Members
  • PipPipPip
  • 164 Мнения:
ПАК НЯКОИ ЩЕ СЕ НАГУШИ ЯКО.

Mediadigital

Mediadigital

Разбиращ и знаещ

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1960 Мнения:
Те да си подновят енкодерите пък после предавателите !!!
Кой знае с новата мощност дано прехвърлят на 64QAM че да се вижда по качествено !!!

ivan.shishkov

ivan.shishkov

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 320 Мнения:
Ама то има ли шанс да пуснат DVB-T тестът с 10kW?
Защото аз лично съм малко скептично настроен (защо ли...). Няма ли да им излезне малко солено (скъпо)? Все пак нали е тест и май гледат да поспестят оттук оттам... или се лъжа?

ivaylo1985

ivaylo1985

Вече знам къде се намирам...

• Members
  • PipPipPip
  • 115 Мнения:
  • Моята сателитна антена 140 см
  • Моя приемник Dreambox DM500HD
  • Моето местонахождение София
Защо не? Изглежда ми реално, като се има предвид, че в повечето страни има мощности 40-50 kW, за тест 10 е нормално, поне аз така си мисля.

netman

netman

Заслужил деятел;)

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1826 Мнения:
  • Моята сателитна антена 140
  • Моя приемник Max HD, TBS6921
  • Моето местонахождение Бургаско
Сетили се те, толкова тромава организация няма просто ... дано се размърдат или продадат мрежата, че да има развитие ... :)
Бъдете себе си ! Публикувано изображение 3xПубликувано изображение

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни