Към съдържанието

Снимка

Транспондер за сателитни ентусиасти и радиолюбители на Es'Ail 2 sat

* * * * * 1 гласа

• Влезте в профила си за да пишете
29 отговора на тази тема

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:
  • Моята сателитна антена 1,5m парабола
  • Моя приемник Kathrein UFS 910
  • Моето местонахождение Варна

Колеги, попаднах на нещо което е малко екзотично, но за много от вас сигурно би представлявало интерес.

Спътникът ЕС'хаил 2 има отереден транспондер за радиолюбители. Сега, някой ще си каже, ама те сигутно пишат на морз. НЕ! Оказва се, шсеки с подходяща антена мове да изпраща сигнал към спътника, а съответният сигнал се препраща с много силен сигнал на земята в ку - банд.

Засега споделям само тези два линка и нещо което съм писал в друг форум.

после ще се помъча да сакача RTL-SDR към антената.

Ако някой не знае какво е RTL-SDR - www.rtl-sdr.com

Ш Алито струва смешни пари.

Тук е по добре https://en.wikipedia...e-defined_radio

По принцип Eshail си се приема с параболична антена и фланцов конвертор като обикновен геостационарен спътник, но имало и заделен транспондер за радиоентусиасти, при това напълно легално. Нямам как да проверя второто твърдение за съжаление sad.gif Първото за прием със сат антена си е истина.

https://www.rtl-sdr.... ... n-youtube/

и това пак по същата тема

https://www.rtl-sdr.... ... ow-active/
From various reports seen on Twitter, it seems that the signal is strong enough that a satellite dish is not required for receiving - simply pointing the LNB directly at the satellite is enough.

Интересно е smile.gif

То попринцип аз всичко имам само онова bias tee е такова нямам. Иначе сигурно щеше да стане да се хване. Като нормален спътник с ТВ сигнал си излиза. То като гледам приема е на Ку-банд, значи само това биас-тее липсва ш схемата. LNB-to сваля сигнала от 10 700 - 12 700 мхз до 950 - 2400 и после със SDR-то пей та гледай, ама явно това биас -тее е да пусне ток към конвертора, инаe никой няма да има.

Сега като се постопли ще видим и това биас тее откъде да се вземе. Или акоLNB е двоен да се пусне ток на единия изход пък от другия изход направо в СДР. Интересни идеи ми се заформят. Дори при тоя силен сигнал с една булсатска антена става, само да се пусне ток към конвертора.

7724b7a532f054a8.jpg

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Братския Китайски народ продава биас тее

Щрак!

7724b7a532f054a8.jpg

Зевс

Зевс

Старо куче

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 838 Мнения:

Коко забави малко бре,не съм обядвал ,да ти чета постовете!А добре дошъл!И ти си припознавач,припознал си друг ник,виж помоли се да ти върнат името!

Айде,ГА е полудял,няма кой да му рекламира рубриките!Нещо ново за Спартак?Я раздвижи малко форума!

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Дзумба, зарекъл съм се да се придържам стриктно към темите на форума и да няма залитания. По-интересно ще е.

Поздрави!

7724b7a532f054a8.jpg

focus

focus

Бич за Ломските мангали

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4055 Мнения:
  • Моята сателитна антена 105см. Gibertini
  • Моя приемник Octagon sf8008
  • Моето местонахождение Costa del sol

Дзумба, зарекъл съм се да се придържам стриктно към темите на форума и да няма залитания. По-интересно ще е.

Поздрави!

Коко,добре дошъл и от мене!

• Niksan харесва това

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

В цялата схема единственото липсващо звено по линията

Антена ---> Конвертор ---> Биас тее ---> RTL-SDR ---> Комп.  e bias tee.Абе ще прежаля 11 долара и ще е интересно  Щрак!. То па 11 долара къде ли не сме ги дали :) Интересното е, че може да има и SSTV - Wiki-click!

7724b7a532f054a8.jpg

lockedin

lockedin

for those about to rock

• Members
  • PipPipPip
  • 197 Мнения:

Добре дошъл Коко. Не залитай много че после почваш да ни липсваш.

• Niksan харесва това

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Така е, трябва да се внимава! Благодаря ви! Такъмите от Алито тръгнаха за насам. Ще видим какво ще излезе от тоя транспондер за любители :)

7724b7a532f054a8.jpg

bate_dino

bate_dino

Новобранец

• Members
  • PipPip
  • 63 Мнения:

Така е, трябва да се внимава! Благодаря ви! Такъмите от Алито тръгнаха за насам. Ще видим какво ще излезе от тоя транспондер за любители :)

В цялата схема единственото липсващо звено по линията

Антена ---> Конвертор ---> Биас тее ---> RTL-SDR ---> Комп.  e bias tee.Абе ще прежаля 11 долара и ще е интересно  Щрак!. То па 11 долара къде ли не сме ги дали :) Интересното е, че може да има и SSTV - Wiki-click!

Само виж, ако няма да ползваш външно захранване, а ще ползваш от стикчето /като тези версия 3 от известния сайт/ провери дали наистина прехвърля 5V .  На тези които поръчах се наложи да им запоя по една индуктивност около 2uH .

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

При всички положения с външно захранване.То това - bias tee --- Щрак! прави точно таз работа пуска ток. RTL-SDR никъв ток не пуска, а и на мен ми трябват 13/18 волта. за конвертора. Ако мога да го захраня с друг приемник, че моя конвертор е четворен. То ако стане цялата система аз ще взема една булсатска антена само за таз работа, да не си бутам голямата.

7724b7a532f054a8.jpg

bate_dino

bate_dino

Новобранец

• Members
  • PipPip
  • 63 Мнения:

При всички положения с външно захранване.То това - bias tee --- Щрак! прави точно таз работа пуска ток. RTL-SDR никъв ток не пуска, а и на мен ми трябват 13/18 волта. за конвертора. Ако мога да го захраня с друг приемник, че моя конвертор е четворен. То ако стане цялата система аз ще взема една булсатска антена само за таз работа, да не си бутам голямата.

Напротив. Версия 3 на стиковете от RTL-SDR blog /и някои от китайските клонинги/ подават около 4.5V  за захранване на LNA-то по коаксиала. Активира се софтуерно, като под линукс трябва да се компилира rtl_bias от git-а, като някои от конзолните инструменти си го имат опция  за активиране  вградена в кода.  Щом обаче ще храни конвевртора, то вече се усложнява схемата. 

• Niksan харесва това

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Да прав си, аз може би не се изразих правилно. за 5-те волта да, ама на нас ни трябват 13/18 волта. Моя е грешката не се изразих добре. Няам как от RTL-to да изкараш 13 волта да захрани конвертор, пък в случая се налага. Е заради това е това биас тее. А моето RTL.SDR е китайски клонинг от Алито, в едни правоъгълни алуминиеви кутии.

Е такова:

USB-Tuner-Receiver-Widely-Used-RTL-SDR-R

7724b7a532f054a8.jpg

مومشیل القطة

مومشیل القطة

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 74 Мнения:
  • Моята сателитна антена 2,05m
  • Моя приемник Octagon SF4008
  • Моето местонахождение Т / СА

В алиекспрес конверторите за този обхват на 25.8Е вървят по 20-30 долара.

2,05m prime focus - 103E-50W - C BAND Superjack 24" - 2,30m 103E-50W C-Band Linear/ Circular - KU Band Linear/Circular ( KA Band 20-22 gHZ) Superjack 36" 3xSuperjack positioner

Octagon SF4008 UHD - Sky Sat Majestic HD - Edision Primo IP - FM YAGI 3 el. - SONY XDR S10HDIP - TV YAGI EMME ESSE - PLAZA TV DVB-T / DVB-C 

SDR Radio AirSpy - DAB yagi soon

:smoke:

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Ама то си е обикновен ку банд, само дето е въртяща поляризация. Е горе съм пуснал и филмчета как става работата. Сигнала е толкова силен, че пишат даже и антена не трябва, направо конвертора насочен към сателита, което според мен е пресилено, но пък знае ли се...

7724b7a532f054a8.jpg

bate_dino

bate_dino

Новобранец

• Members
  • PipPip
  • 63 Мнения:

Чакай малко. Това което го пишат uplink-а на 2 GHz е  с кръгова, а  downlink-овете са  си е обикновен V и H и според мен обикновен конвертор би свършил работа. Гледам че посочения в линка усилвател работи до 50V, но пак трябва да се прегледа дали напрежението от захранващия пин няма да излезе към RTL-чето или към антената/конвертора. Както казах по-горе една индуктивност ще е свърши работа. Аз си мисля, нещо друго обаче. Ако сложим един сплитер и подадем честотата и захранването от сат. приемник, а втория извод на сплитера към RTL-а със или без LNA какво би се получило?

между другото, ето и интересно четиво http://gm1sxx.blogsp...ive-system.html

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Тук пак не сме се разбрали, мене за downlink ми трябва, за ъплинк прекалено сложно става

Ако сложим сплитер и сплитера е power pass ще се сбогуваме с РТЛ-а. Това ще стане. Виж внимателно линка за биас тее-то, така се подава ток. Иначе РТЛ-то си заминава

7724b7a532f054a8.jpg

bate_dino

bate_dino

Новобранец

• Members
  • PipPip
  • 63 Мнения:

Тук пак не сме се разбрали, мене за downlink ми трябва, за ъплинк прекалено сложно става

Ако сложим сплитер и сплитера е power pass ще се сбогуваме с РТЛ-а. Това ще стане. Виж внимателно линка за биас тее-то, така се подава ток. Иначе РТЛ-то си заминава

Ясно, че гоним downlink. Aз просто си разсъждавам да се ползва приемника през сплитер, а постоянния ток към стика, вероятно един кондензатор ще спре постоянния ток или ако ти се дават повечеко пари за главаничен разделител/DC blocker . Нали по подобна схема, но за обратната посока се правеше и за булсат-а.

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Е то като има готово решение от китайците на смешни пари се обезсмисля целия труд по правенето. Само дето се чака към един месец от Алито, ама каквото такова. Със сплитер РТЛ-то гърми на 100%, ще му върне ток и довиждане.

7724b7a532f054a8.jpg

alexspur

alexspur

полунезнаещ

• Members
  • PipPipPipPip
  • 745 Мнения:
  • Моята сателитна антена 120/100,240,150
  • Моя приемник Wegoo 4K,Octagon 4K
  • Моето местонахождение под вр.Триглав

И аз да се намеся,некомпетентно.Става дума за конвертор kойто изрових :  MODEL : LS - U,  DUAL SINGLE OUTPUT  LNB"F 10.75 - 12.75 Ghz , NF  - 0.8 dB.Дали ще Ви свърши работа.

Niksan

Niksan

koko_varna

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2575 Мнения:

Не, много добре си е намесването. Всеки универсален конвертор за Ку-банд върши работа. Захранването му е малко зор. Платката не може да му пусне толкова ток, колкото трябва. Аз съм пооръчал за 11 долара биас тее, кат дойде ще му мислим, как пък точно 13 или 18 волта да му пуснем. Има време.

7724b7a532f054a8.jpg

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни