Към съдържанието

Снимка

8. Инсталиране и работа с OpenMultiboot на Edision OS NINO & MINI

• Влезте в профила си за да пишете
52 отговора на тази тема

Boyan

Boyan

Members

• Administrators
  • 5990 Мнения:
  • Моята сателитна антена Pasat 140cm
  • Моя приемник Edision OS NINO+
  • Моето местонахождение София

Чрез OpenMultiboot, може да инсталирате на USB флашка включена в приемника различни имиджи едновременно. Всички те имат отделни настройки, като основния OpenATV е инсталиран в флаша на самия приемник, а допълнителните са на USB флашката. По този начин бързо и лесно може да се превключва между тях и да се тестват нови и различни имиджи без да се презаписва самия приемник.

За да работи бързо OpenMultiboot трябва да имате бърза флашка (става 4-8Gb, а ако ще използвате и PVR е добре да е 32-64Gb). Може да използвате USB 3.0 флашка която постига максималните скорости за USB 2.0 какъвто е порта на приемника. Тази флашка трябва да бъде форматирана от самия приемник и след това остава включена в него.

След като сте избрали флашката я включвате отзад в USB порта на приемника и трябва да се форматира. Това става по следния начин:

1. Отивате в менюто на приемника и избирате "Setup".

1.jpg

2. Избирате "System"

2.jpg

3. Избирате "Storage Devices"

3.jpg

4. Избирате "Initialization"

4.jpg

5. Избирате флашката, която трябва да се вижда в менюто и натискате ОК

5.jpg

6. Натискате червения бутон "Initialize" при което ще започне форматирането флашката. ИЗчаквате да приключи и излизате от всички менюта.

6.jpg

След като флашката е форматирана идва ред за инсталацията на OpenMultiboot

7. Натискате зеления бутон за Plugin Browser и след това още веднъж зеления бутон за "Download Plugins" и ще се зареди списъка с нещата за сваляне от където избирате "Extensions"

7.jpg

8. От списъка, който ще се покаже намирате и избирате "openmultiboot" и натискате ОК.

8.jpg

9. На въпроса дали да се инсталира избирате YES и натискате ОК.

9.jpg

10. Ще видите процеса на инсталация

10.jpg

11. След като OpenMultiboot се инсталира рестартирате приемника и след като зареди отивате в Plugin Browsera (с зеления бутон) и трябва да го има в списъка с инсталираните плъгини. Избирате го и натискате ОК

11.jpg

12. Ще се появи въпрос където трябва да изберете вашата флашка където OpenMultiboot да инсталира допълнителните имиджи. Избирате я и натискате ОК.

12.jpg

13. След това ще се появи менюто на OpenMultiboot плъгина.

13.jpg

След като е инсталиран OpenMultiboot плъгина за да инсталирате допълнителни имиджи първо е нужно да свалите такива. Може да го направите от http://www.sat-soft.net/forum/, от където може да свалите: OpenPli, OpenBlackhole, OpenNFR, EGAMI OpenVIX и други имиджи за Edision OS Mini. (необходимо е да се регистрирате и после от линка горе в дясно ->  Download Frequently Images for Optimuss OS1, OS1+/OS2, OS2+, OS3+/OS Mini)

14. След като свалите имидж трябва да запишете самия архив без да го разкомпресирате в папката "open-multiboot-upload", която OpenMultiboot плъгина си е създал на флашката включена в приемника. За целта с избран от вас FTP клиент трябва да се логнете в приемника и да отидете в тази папка:

f1.jpg

15. Влизате в нея и от компютъра където сте свалили имиджа го качвате в приемника.

f2.jpg

16. От менюто на OpenMultiboot плъгина натискате "install" и трябва в менюто да видите архива с имиджа, който преди малко сте качили през FTP в "open-multiboot-upload директорията в флашката на приемника.

15.jpg

17. Натискате ОК и изчаквате търпеливо около 4-5 минути докато протича инсталацията на имиджа.

18. След това в менюто на OpenMultiboot ще видите че е добавен новия имидж. Избирате го и натискате ОК след което ще се появи въпрос да ли да бъде зададен при следващото рестартиране на приемника, където отговаряте с YES

16.jpg

19. Ще се появи въпрос дали да се рестартира приемника и да зареди новия имидж, КЪДЕТО ИЗБИРАТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО NO!!! Това е ключов момент за да проработи OpenMultiboot.

17.jpg

20. Логвате се през телнет в приемника и пишете: open_multiboot и натискате Enter. Необходимо е да се стартира по този начин еднократно за да работи плъгина при първоначална инсталация.

t1.jpg

t2.jpg

Като видите горното (може да се забави приемника при командата до 15-20 секунди), изключвате телнет клиента, който повече не ви е необходим. След изпълнението на командата приемника трябва да покаже логото на избрания от т. 18 имидж, където изчаквате докато приемника се рестартира сам и тръгне самия имидж.

След всичко това може да инсталирате различни имиджи и да избирате кой имидж да се стартира на приемника, като винаги имате основния в флаша на приемника, а с другите може да тествате и при нужда да превключвате на основния.

18.jpg

• gogotogo1, angelsat, koscom и още 1 харесват това

:idea: СПЕЦИАЛИЗИРАН МАГАЗИН ЗА САТЕЛИТНА ТЕХНИКА НА ДИГИТАЛ ПЛЮС ЕООД - WWW.SATSHOP-BG.COM :rockon:
:idea: EDISION БЪЛГАРИЯ - WWW.EDISION.BG :guitar:

gogotogo1

gogotogo1

Вече знам къде се намирам...

• Members
  • PipPipPipPip
  • 333 Мнения:

Благодаря Бояне супер  туториал си направил.

1.60 parabola 75e-30w; Тelesystem OF100-36e;Bulsatcom 80см.-39e; Debian-8.7.1 ;Edision Os Nino, ZgemmaH7S 4k; Octagon SF4008 4k

Boyan

Boyan

Members

• Administrators
  • 5990 Мнения:

Благодаря Бояне супер  туториал си направил.

виж и другите 1-7 защото ще са ти полезни.

:idea: СПЕЦИАЛИЗИРАН МАГАЗИН ЗА САТЕЛИТНА ТЕХНИКА НА ДИГИТАЛ ПЛЮС ЕООД - WWW.SATSHOP-BG.COM :rockon:

gogotogo1

gogotogo1

• Members
  • PipPipPipPip
  • 333 Мнения:

виж и другите 1-7 защото ще са ти полезни.

Четох ги и повечето неща ги знам.

Мерси

1.60 parabola 75e-30w; Тelesystem OF100-36e;Bulsatcom 80см.-39e; Debian-8.7.1 ;Edision Os Nino, ZgemmaH7S 4k; Octagon SF4008 4k

Devnull

Devnull

Старо куче

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1630 Мнения:

Много сложно това с телнета. Де е причината за това? В имиджа OpenATV или самия бутлоудер на приемника?

При мен на OS3+ след инсталацията на допълнителния имидж направо рестартирам и още в началото на буута пита кой имидж да зареди. Ако не се пипне дистанционното при въпроса след няколко секунди си зарежда имиджа на който е работил последно.

"Надежда за планетата няма - от младото поколение нищо не става"

Boyan

Boyan

Members

• Administrators
  • 5990 Мнения:

Много сложно това с телнета. Де е причината за това? В имиджа OpenATV или самия бутлоудер на приемника?

При мен на OS3+ след инсталацията на допълнителния имидж направо рестартирам и още в началото на буута пита кой имидж да зареди. Ако не се пипне дистанционното при въпроса след няколко секунди си зарежда имиджа на който е работил последно.

Еее. кое му е сложното :) Нали все пак е линукс, а телнета е неизбежна част от работата с него ;) Налага се поради спецификата на приемника, нямам идея защо. Иначе на твоя са ясни нещата.

Не си чел внимателно. Телнет командата се изпълнява само веднъж при инсталацията, после пита при стартиране точно като на твоя кой имидж да зареди и ако не пипаш нищо зарежда последния избран.

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:
  • Моето местонахождение Търговище

Да попитам,тази процедура ще стане ли на външен хард,защото имам закачен един 2,5 към 80 гб за запис ако се наложи и пиконите са там,че са доста.Пробвах през един двоен хъб,но харда не се вижда от приемника.Ако сложа мултибут на флашка отзад,губя харда,а отпред не ми се включва нищо.

GIGA BLUE QUAD 4K TRIPLE-Openspa7.3.03,Mut@ntHD51-Openspa7.3.03/OpenATV6.3/ CI+TricolorTV/,EDISON OSmega-OpenATV6.3,
Samsung-55JU60004K,Samsung-43J5500...

kostading

kostading

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 489 Мнения:

Да попитам,тази процедура ще стане ли на външен хард,защото имам закачен един 2,5 към 80 гб за запис ако се наложи и пиконите са там,че са доста.Пробвах през един двоен хъб,но харда не се вижда от приемника.Ако сложа мултибут на флашка отзад,губя харда,а отпред не ми се включва нищо.

Би трябвало да стане, при мен open-multiboot е на вътрешния хард диск.

ПП: Аз съм с OS2 Plus.

• angelsat харесва това

1. Своге: http://koce.dynalias...ts/SatShema.jpg

2. София: Dish: 60 sm, Lnb: GT-T40, Tuner: Optimuss os2 plus

Devnull

Devnull

Старо куче

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1630 Мнения:

Отзад не са ли два порта USB?

Внимавай ако имаш важни работи на харда, че ще бъде форматиран като качиш плъгина open_multiboot.

• angelsat харесва това

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:
Отзад е един и отпред е един порта за усб,а иначе харда е форматиран през приемника,но не знаех че пак ще го форматира заради мултибута,а освен пиконите друго няма,но ако се вижда след това ще ги кача пак,важно е дали ще работи от там,но ще пробвам тогава няма какво да загубя,на мен ми е интересно защо не сработва с хъба.

Sent from my T1-701u using Tapatalk
  • Анто75 харесва това

GIGA BLUE QUAD 4K TRIPLE-Openspa7.3.03,Mut@ntHD51-Openspa7.3.03/OpenATV6.3/ CI+TricolorTV/,EDISON OSmega-OpenATV6.3,

Devnull

Devnull

Старо куче

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1630 Мнения:

За хъба може да няма драйвъри. Може да пробваш да изтеглиш или включи флашка през него без харда. Колкото до това дали ще работи мултибуута на този хард - според мен ще работи.

Между другото сега се сещам харда на автономно захранване ли е или през USB-то на приемника взима?

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

Захранването е през усб,но пробвах и с друг хард с външно захранване пак не работи през хъба,а не знам какви драйвъри да тегля за хъба,като гледам те са повечето за външни тунери на усб,сега ще пробвам флашка вместо хард да видим дали ще я опознае.

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

И флашката не се вижда,значи през хъба не ще,имам три работещи със сигурност,може би е от имиджа,но иначе всичко друго работи перфектно.Като имам време ще пробвам директно на харда мултибут и тогава ще пиша какво е станало.Не знам защо нямам права да си редактирам поста.

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

Инсталирах OpenMultiboot,рестарт и сега на дисплея boot а на екрана OPEN ATV и до там,ще трябва да го флашна и всичко от начало.

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

И на флашка същата работа,след инсталиране на OpenMultiboot и рестарт, приемника не бутва повече,ако не рестартирам влизам в плъгина,давам инстал,почва инсталация и дава някаква грешка,не може да създаде виртуален мтд файл,нещо такова беше.Отказвам се. ~X(

Boyan

Boyan

Members

• Administrators
  • 5990 Мнения:

Нещо не правиш както трябва :) При инсталация не мисля че форматира диска, просто е нужно да го форматираш ти от приемника, ако искаш да го използваш на него (както и си направил). Възможно е да иска формат ако диска е FAT32 или NTFS.

Това правиш ли го: 20. Логвате се през телнет в приемника и пишете: open_multiboot и натискате Enter. Необходимо е да се стартира по този начин еднократно за да работи плъгина при първоначална инсталация.

Ако не си няма да тръгне никога. Прави се САМО първия път както съм го описал, после си работи перфектно. Четете внимателно какво съм написал, защото аз си го знам по принцип :)

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

Там е работата,че изобщо не стига до телнет,а не бутва след инсталиране на мултибут плъгина,в предия пост съм го описал подробно.

Правя всичко стъпка по стъпка както си го описал и точно пет пъти префлашнах,защото като излезе логото и пише буут,друго спасение няма.

Devnull

Devnull

Старо куче

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1630 Мнения:

Ти май ресваш приемника преди да си изпълнил онова горе с големите букви. Точка 20.

angelsat

angelsat

• Members
  • PipPipPip
  • 195 Мнения:

Как да изпълня т.20 като изобщо не стигам до там,няколко пъти го писах,като инсталирам мултибута и приемника не бутва изобщо,стои логото на OpenATV и на дисплея boot,чакам го половин час и накрая префлаш.Правил съм го на амикото,там е без т.20 и работи.Днеска пак може да пробвам с флашка без да я форматирам в приемника,а на компа във fat32 и без рестарт на приемника след инсталиране на плъгина,защото не бутва след рестарт.Със същия приемник май само Боян го е правил,ако има друг,да пише има ли проблем.Днеска го ъпнах и вече е с най новия кернел и работи като часовник.

Miron

Miron

• Members
  • PipPipPip
  • 200 Мнения:
  • Моята сателитна антена 60-200
  • Моето местонахождение Полски Тръмбеш

Аз го разбирам така:

Логвате се през телнет и изпълнявате командата веднага след инсталацията на адона, преди рестарта.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни