Към съдържанието

Снимка

Кабинетът отложи цифровизацията с три години

- - - - -

• Влезте в профила си за да пишете
41 отговора на тази тема

deian

deian

Вече знам къде се намирам...

• Members
  • PipPipPip
  • 205 Мнения:
Безплатно?

bate_dino

bate_dino

Новобранец

• Members
  • PipPip
  • 63 Мнения:
Дават го, че е FTA, но дори и да не платена при нас вероятно може в един момент да е по-изгодно. Всичко зависи от договорите на операторите на муксовете с представителите на каналите.

Този пост е редактиран от bate_dino: 18 ноември 2010 - 12:29

wlado

wlado

Новобранец

• Members
  • Pip
  • 28 Мнения:

Не знам защо си мислите, че със старта на цифровизацията масово ще има отлив от платените оператори. Ефирно безплатно ще се предлагат големите национални канали + още няколко български бози. Никой няма да ви пусне научнопопулярните канали, нито ще ви пусне чужди, нито eurosport и т.н. и т.н.

Приемането на аналоговият ефирен сигнал незадоволява изискванията на потребителите (особенно на тези с новите ТВ-та.) и те са принудени да плащат месечен абонамент на оператор за да гледат свободните програми (БТВ, Нова, ТВ7 и т.н.). Нека някой да даде справка колко % са тези дето гледат специализираните програми. Тях, не ги интересува цифровизацията на ефира. В класациите на зрителският интерес в десятката няма предаване от специализирана програма. Предимно са предавания от ефирни, свободни програми. http://www.telemania...m/top50-oct2010 . Защо, като извадиш картата от приемника на DTH оператора не хващаш свободните. Колко програми хващаш на телевизор с DVB-C като вкараш кабела на кабеларката, директно в ТВ-то.

Този пост е редактиран от wlado: 18 ноември 2010 - 01:27

popovp

popovp

Заслужил деятел;)

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1968 Мнения:
От западна България особенно пограничните райони стягайте антените, тунери DBV-T2 и въртете към сърбите ( I фаза пролетта, II фаза лятото 2011) да закачите 5 и 2.5 kW -товите а и други с по-малка мощност предаватели като Ястребац 27К(I фаза), Дели Йован 23к.(I ф.), Тупижница 22к.(I ф.), Бесна кобила 35к.(II ф.)...Да видим сърбите дали ще проточат цифровизацията както нас, те ни бият не само на футбол(както вчера)...
В източната част докато чакаме нашите, може да закачим нещо от украинските муксове(това лято а и до скоро излизаха с много добро качество без снежинки 5-6 аналогови) или пък турските, въпреки че последните нe са в Евросъюза. Южняците - и нещо от гърците...

Този пост е редактиран от popovp: 18 ноември 2010 - 11:38

FERGUSON Ariva 102E HD, FX-6600 CR/+OCTAGON SF318 софт/ , SKY SAT 9900; 1.1m offset(0.3dB Sky Sat) & Moteck SG 2100A; 1.2m parabola(0.3dB Inverto) @ H-H Strong SRT DM2100.

metody72

metody72

Вече знам къде се намирам...

• Members
  • PipPipPipPip
  • 315 Мнения:
след като сме избрали да ни управляват тъпигйоси ще си ги търпим ,а които не му харесва да излезне на улицата и да вика,ма няма кои да го чуе.Всичко е нормалнонякои взема пари пък обикновения човек пак ще плаща глабите на ЕС

popovp

popovp

Заслужил деятел;)

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1968 Мнения:
"...Колко програми хващаш на телевизор с DVB-C като вкараш кабела на кабеларката, директно в ТВ-то."[/QUOTE]

Много - всичките които и на обикновен ТВ с аналогов тунер. Достатъчно е да се сканира в режим "Аналогов". Но действително не е малък процента на хората задоволяващи се само с няколко програми като БТВ, БНТ, Нова и регионални.

Този пост е редактиран от popovp: 18 ноември 2010 - 11:40

FERGUSON Ariva 102E HD, FX-6600 CR/+OCTAGON SF318 софт/ , SKY SAT 9900; 1.1m offset(0.3dB Sky Sat) & Moteck SG 2100A; 1.2m parabola(0.3dB Inverto) @ H-H Strong SRT DM2100.

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:
http://paper.standar...&article=347965
Тауъра са най-големите :lolo:
А вчера http://www.focus-news.net/?id=n1462230
Ти вярваш ли си?Забелязъл съм че ти си boomberman(Mediadigital) ти си човека с бомбите постояно пускаш някакви бомби който въобще не избухват.

wlado

wlado

Новобранец

• Members
  • Pip
  • 28 Мнения:

http://paper.standar...&article=347965
Тауъра са най-големите :lolo:
А вчера http://www.focus-news.net/?id=n1462230

Докато прочета за тотото ме изпревари.
От момчетата накулата знам, че нямат технически проблеми. Интересно, че от телевизиите не се чу оплакване за високи такси.
Тези, DVBT, фигурират ни в списъка с жалбоподатели? И, това ли са писали в жалбата?
Стандарт (Батков/Мтел), този път не взеха мнение от човек на Мтел:faint: А може DVBT да е свързана с Мтел.
Не съм адвокат на Тауърком.

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:
http://www.dnevnik.b.../?ref=chromeext
Хану ще си стартират по стария график май:head:
Ти вярваш ли си?Забелязъл съм че ти си boomberman(Mediadigital) ти си човека с бомбите постояно пускаш някакви бомби който въобще не избухват.

Mediadigital

Mediadigital

Разбиращ и знаещ

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1960 Мнения:

Докато прочета за тотото ме изпревари.
От момчетата накулата знам, че нямат технически проблеми. Интересно, че от телевизиите не се чу оплакване за високи такси.
Тези, DVBT, фигурират ни в списъка с жалбоподатели? И, това ли са писали в жалбата?
Стандарт (Батков/Мтел), този път не взеха мнение от човек на Мтел:faint: А може DVBT да е свързана с Мтел.
Не съм адвокат на Тауърком.

Еаз пък да ти кажа че има проблеми с синхронизацията няма как сигнала от 2та лъча да е 100% с 5% качествто а само при единия да е 92% на 100% качество ..

martinmarinov

martinmarinov

Разработчик

• Members
  • PipPipPip
  • 161 Мнения:
А ханутата кога се очаква да стартират?

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:

А ханутата кога се очаква да стартират?

напролет за Гергьовден

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:
На един от последните етажи на телевизионната кула в софийската Борисова градина са инсталирани две странни устройства, наречени мултиплекси. Това са системите, които ще излъчват част от цифровата ефирна телевизия в България след 2015 г. В телевизионната кула се срещаме с Людмил Христов, техническият директор на "Тауърком" - компанията, която поддържа двата мултиплекса. Разговаряме за бизнес модела на операторите, които ще управляват въпросните устройства и какво предстои да бъде свършено до 2015 г.

Преходът към цифрова ефирна телевизия отново се върна на дневен ред, след като миналата седмица правителството реши да измести изключването на аналоговия тв сигнал от 2012 г. за началото на 2015 г. Причината е, че част от честотите, заделени за дигиталните предаватели, все още са заети от военните. Държавата трябва да отдели стотици милиони левове, за да купи ново оборудване за нуждите на военните, което да работи с други честоти. Нещо, което българският данъкоплатец в момента не може да финансира.

"Все още анализираме и засега няма да променяме своята стратегия за развитие. Ще участваме с "Хану про" (другият оператор, който ще поддържа четири мултиплекса) в работна група на Министерски съвет. До края на януари 2011 г. тя трябва да излезе с нов план за цифровизацията", коментира Людмил Христов. Гинтарс Кавацис, изпълнителен директор на латвийската "Хану про", заяви, че компанията все още анализира решението на правителството. "Хану про" е лицензирана да излъчва дигиталния сигнал на БНТ и БНР, за които според Кавацис няма да има промяна въпреки отлагането на процеса с 3 години.

Цифровизацията е полезна за крайните абонати на телевизия, защото ще им даде по-голям избор от безплатни телевизии в ефира с по-добро качество от сегашното.

"Една аналогова телевизия има честотен ресурс, достатъчен за излъчване на 8-10 цифрови програми", разказва Людмил Христов. Той обяснява бизнес модела на цифровите ефирни телевизии по следния начин: "Телевизиите генерират приходи основно от реклама. Ние, операторите на мултиплекси, сключваме договори с телевизиите, според които те заплащат излъчването. Тогава медиите подават сигнал към нас и оттук нататък

ние поемаме цялата отговорност

за излъчването и поддръжката на оборудването. Така за тях отпадат лицензионни разходи за заетите честоти към държавата и инвестициите в инсталирането и поддръжката на аналоговите предаватели, както и разходите по осигуряване на свързаността до тях. Но чисто механичната преценка, че техните разходи би трябвало да спаднат 8-10 пъти, не е вярна." Допълнителното преимущество на цифровизацията е, че в градовете с над 30 хил. души цифровата телевизия ще може да се приема в движение със съответните приемници, добавя той.

"Тауърком" е изпратила своите оферти до някои от телевизиите, които по закон трябва да се разпространяват в цифровия ефир - bTV, Nova и PRO.BG. В момента има преговори и затова Людмил Христов не пожела да коментира за каква сума става въпрос.

Ето в какво се състои работата на мултиплекса от гледната точка на "Тауърком": "Една тв програма пристига при нас със скорост 250 мегабита/сек, но ние излъчваме един канал на около 2.5 мегабита/сек. Най-популярно казано, това е работата на мултиплексора - да преобразува тв сигнал, намалявайки скоростта му, но запазвайки качеството. Компресирането е динамично, тъй като един спортен канал изисква по-висока скорост, отколкото друг канал. Скоростта, която излиза от мултиплекса, се осреднява и така телевизиите се тарифират. Един мултиплекс по лиценз излъчва тв сигнал с обща скорост около 20 мегабита."

"Тауърком" иска да таксува телевизиите по около 1 млн. лв. на мегабит годишно, твърди източник на "Капитал" от медийните среди. По време на преходния период, когато телевизиите ще излъчват едновременно аналогов и цифров сигнал, те ще настояват "Тауърком" да ги излъчва безплатно, продължава нашият източник. Ако телевизията иска да излъчва цифрово втори канал, тя ще иска 20% отстъпка. Людмил Христов и представителите на телевизиите не пожелаха да коментират сумата, тъй като тя все още е въпрос на преговори.

Въпреки че "Тауърком" е самостоятелно юридическо лице, то е 100% собственост на "НУРТС България". Тази компания е поравно собственост на "Виваком" и Mancelord Limited - кипърска офшорна фирма, представлявана в България от Цветан Василев, основен акционер в "Корпоративна търговска банка". "НУРТС България" държи единствената мрежа в България, която може да излъчва ефирна телевизия в национален мащаб. Затова "Тауърком" и "Хану про" няма да имат алтернатива при разпространението на цифрова ефирна телевизия.

"Засега точките, където разполагаме оборудване, съвпадат на 100% с НУРТС. Нейните точки са едни от най-добрите за телевизионно излъчване. Стараем се максимално да използваме техните обекти. Мобилните оператори и електроразпределителните дружества също имат собствена инфраструктура, която при необходимост след договаряне бихме могли да използваме. Възможно е да

поделим разходи за съоръжения и с "Хану про"

Предполагам, че на места в страната, където липсва съществуваща инфраструктура, ще изградим около 20-30 нови обекта", споделя Людмил Христов.

Относно разпределението на инвестициите техническият ръководител на "Тауърком" обяснява, че "всичко, което касае инфраструктурата на мрежата, се поема от "НУРТС България" (електрическо захранване, антенни системи). "Тауърком" инвестира в предаватели, преноса до обекта и свързаното с него оборудване (GPS, свързаност, отдалечен контрол и управление)."

Един от проблемите, които трябва да бъдат решени до 2015 г., е подменянето на всички антенни-фидерни системи (фидери –кабели, свързващи предавателите с антените)с хоризонтална поляризация. Според изискването на Световния телекомуникационен съюз операторите трябва да излъчват с вертикална поляризация - инвестиция, която трябва да бъде направена от "НУРТС България".

Или казано накратко, все още сме в началото на прехода към цифрова телевизия и скоро няма да усетим нейните предимства. Целият процес се нуждае от квалифициран персонал - хора, които според Людмил Христов са ограничен брой на пазара. Причината е, че "последните десетилетия много малкое правено в НУРТС и на пазара няма много подготвени кадри, които разбират от ефирно излъчване". Въобще сериозната работа предстои и преимуществата от целия процес все още изглеждат твърде далечни.

saentist

saentist

Старо куче

• Moderators
  • 1225 Мнения:
  • Моята сателитна антена 140
  • Моя приемник Octagon SF1028P
  • Моето местонахождение София
малко ми напомня това за едно интервю с технически грамотно лице което не знаеше какво е мукс

http://goo.gl/eiOtK 140см Inverto 0.3dB Esprimo E5720 banner_mini.jpg Anevia FlamingoXL, MobiDTV Pro DVB-T

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:

малко ми напомня това за едно интервю с технически грамотно лице което не знаеше какво е мукс

има светлина в тунела макар и малка щом преговарят с телевизиите може ни огрее след нова година:naughty:

martinmarinov

martinmarinov

Разработчик

• Members
  • PipPipPip
  • 161 Мнения:

"Тауърком" иска да таксува телевизиите по около 1 млн. лв. на мегабит годишно

Какво?!?!?!?!?!? 1 млн. лв. за по-малко от половин секунда излъчване :D Хахаах, някой журналист май пак е оклепал нещо.

inedx

inedx

Новобранец

• Members
  • 8 Мнения:

Какво?!?!?!?!?!? 1 млн. лв. за по-малко от половин секунда излъчване :D Хахаах, някой журналист май пак е оклепал нещо.

1 мегабит в секунда е скорост, а не обем. Ако за излъчването на даден канал на една телевизия и трябва скорост от 2 мегабита в секунда - ще трябва да плаща 2 милиона лева на година. Нямам представа дали е много или малко, ама си мисля че това ще доведе до много канали с голяма компресия и лошо качество.

Mediadigital

Mediadigital

Разбиращ и знаещ

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1960 Мнения:

1 мегабит в секунда е скорост, а не обем. Ако за излъчването на даден канал на една телевизия и трябва скорост от 2 мегабита в секунда - ще трябва да плаща 2 милиона лева на година. Нямам представа дали е много или малко, ама си мисля че това ще доведе до много канали с голяма компресия и лошо качество.

Много е цената трябва да е на половина..

saentist

saentist

Старо куче

• Moderators
  • 1225 Мнения:
  • Моята сателитна антена 140
  • Моя приемник Octagon SF1028P
  • Моето местонахождение София
И на мен са ми много рекламите ;)
жабарите водят световната класация за реклами
но на свободните канали като дойде
петък събота и неделя филма е открай до край без прекъсване

мале сега се осетих колко са ги овътрили бтв 16 канала и на половин цена да е Х,000,000,000

Този пост е редактиран от saentist: 29 ноември 2010 - 10:43

http://goo.gl/eiOtK 140см Inverto 0.3dB Esprimo E5720 banner_mini.jpg Anevia FlamingoXL, MobiDTV Pro DVB-T

lz1mal

lz1mal

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 368 Мнения:
абе момчета имам един въпрос:
Про.бг ще се закрива и идва нов канал, който щял да бъде платен по неофициална информация, таа те ако спрат аналоговото си ефирно излъчване губят ли правото си на място на мукса на Тауъра за първа фаза?

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни