Към съдържанието

Снимка

DVB-T тунер и MPEG-4 бг телевизията

- - - - -

• Влезте в профила си за да пишете
3 отговора на тази тема

jj123

jj123

Новобранец

• Members
  • 2 Мнения:
Здравейте,

имам желание да си купя USB тунер за цифрова телевизия, но с приказките за минаване към DVB-T2 в българия не ми е ясно ще работят ли те с него?
Примерно Terratec hybrid stick или Hauppauge WinTV HVR-900 дали ще поддържат новия стандарт? Доколкото разбирам те си подават MPEG stream към компютъра, и той си декодира каквото намери, но все пак се чудя може ли някой да поясни процеса. Също, аналоговата как се получава - стикчето си я енкодва и пак предава MPEG, или някакси сурова идва до рс-то?

ivan.shishkov

ivan.shishkov

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 320 Мнения:
DVB-T2 и това, че видеото ще е MPEG-4 са си две съвсем отделни неща! T2 реално още никъде по света няма (май във Великобритания правят някакви тестове, но за сега май не е официално излъчване)... и пак повтарям, това че в БГ най-вероятно ще пуснат видео потока в MPEG-4 не означава, че стандарта ще е Т2 (има да почакаме 5-10 год. за това... ако не и повече). Но нека не задълбавам много! Конкретно към въпроса ти...

Както правилно си разбрал, DVB-T тунерите за PC са си само тунери, а декодирането се извършва от PC-то! Т.е. може и да не ти тръгне с приложения софтуер (дори и да имаш инсталиран MPEG-4 декодер на компа /по-конкретно, говорим за H.264, т.е. ти трябва CoreAVC или подобен кодек/), но със сигурност все някак ще успееш да го подкараш (дори би трябвало да стане доста лесно... ако ти е прозвучало всичко до тук малко объркващо... просто трябва да експериментираш с въпросния тунер ;) а програми за гледане на DVB не е да няма).
Колкото до аналоговата част... не съм съвсем сигурен, но все пак компютрите в днешно време са цифрови :) и от аналогови неща не разбират, т.е. за да се получи работата, в тунера (или по-точно след него...) има Аналогово Цифров Преобразувател и разбира се някакъв енкодер..., а декодера е може би вграден в capture драйвера..., но това последното изречение е пълно с малко догадки защото наистина и аз не съм много наясно.

Както и да е, ако трябваше да ти отговоря накратко:
Да цифровите тунери нямат вградени декодери, т.е не се интересуват от компресията на видеото! И WMV да пуснат пак ще можеш да гледаш!

Но не бъркай компресията на видеото със стандартите за излъчване на цифрова ТВ! Вече ако пуснат DVB-T2 ще ти трябва точно такъв тунер (както с DVB-T тунер не би могъл да гледаш DVB-S), а такива засега на пазара реално няма, но и T2 особено пък в БГ в скоро време няма да има!

jj123

jj123

Новобранец

• Members
  • 2 Мнения:
А каква е хардуерната разлика между тунерите които поддържат HDTV и тези които не, ако декодирането на MPEG(2-4) се прави само от рс-то?

ivan.shishkov

ivan.shishkov

Активен деятел;)

• Members
  • PipPipPipPip
  • 320 Мнения:
Ами никаква! Просто ако пише, че някой DVB-T тунер не поддържа HDTV, значи просто софтуера дето върви с него не поддържа HD. Както бях написал, при цифровите тунери за PC от значение е само компютъра от гледна точка на това какво можеш да гледаш... е стига да се излъчва по DVB-T де! И тъй като тунера не декодира стриймовете, той не се и интересува какви са те! Било то като компресия (MPEG-2/4) и/или резолюция (SD/HD).

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни